محمدابراهیم رضایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اظهارات وزیر خارجه درباره نامه به کمیسیون مشترک برجام در خصوص اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا و به دنبال آن نقض بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام گفت: آقای ظریف براساس وظیفه‌اش و طبق عملکرد آمریکایی‌ها ضمن اتخاذ مواضعی نامه‌هایی رسمی به شورای نظارت بر برجام فرستاده که نامه اخیر نیز را می توان در همین راستا ارزیابی کرد.

به گفته وی وزیر خارجه در این نامه درباره عملکرد آمریکایی‌ها به سایر طرفین گزارش می دهد و مراتب اعتراض ایران را اعلام می کند. چون با وجود اینکه آمریکا ممکن است راه خود را در برجام ادامه دهد اما وظیفه وزارت خارجه گزارش این اقدامات به شورای نظارت بر برجام است.

رضایی تاکید کرد که دستگاه دیپلماسی باید کار تبلیغی، میدانی و عملیات روانی دشمن را خنثی کند چون دشمن می خواهد عهدشکنی و نقض برجام را به گردن ما بیندازد. قطعا این گزارش‌ها می تواند برای خنثی کردن این اقدامات موثر واقع شود.

وی این اقدام وزیر خارجه را برای حفظ امنیت سرمایه گذاری و ادامه برجام موثر خواند و افزود: آمریکایی‌ها برای برگرداندن تحریم‌ها دست به هر کاری می زنند. قطعا نامه نگاری با کمیسیون مشترک نظارت بر برجام حداقل کاری است که دستگاه دیپلماسی می تواند انجام دهد تا گزارشات تخلفات را ارسال کند که به عنوان اسناد تاریخی ماندگار شود.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حمایت اروپایی‌ها از برجام و مخالفت با آمریکا گفت: به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در ظاهر مخالف آمریکا هستند و می خواهند برجام ادامه پیدا کند. اما در عمل با اتخاذ مواضعی همچون مخالفت با برنامه موشکی ایران از تحریم‌ها در این‌باره حمایت می کنند. اینها همه نشان دهنده سناریوی جدیدی علیه ایران است.

رضایی با این اعتقاد که با عدم پایبندی آمریکا به برجام فلسفه وجودی برجام با مشکل اساسی مواجه می شود، گفت: ما در مقطع فعلی به انجام تعهداتمان در برجام پایبند هستیم و هیچ گاه برای خروج از آن و اجرا نکردن تعهدات پیش قدم نمی شویم ولی درعین حال اگر منافعمان از برجام تامین نشود راه و مسیر خود را انتخاب می کنیم و براساس منافعمان تصمیم گیری خواهیم کرد. این همان  چیزی است که باید طرف مقابل بداند.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در واکنش به استقبال برخی از کشورهای منطقه از مواضع ضد ایرانی ترامپ گفت: این که کشورهایی مثل عربستان، بحرین و امارات و رژیم صهیونیستی از مواضع ترامپ حمایت می کند برای ما جای دغدغه و نگرانی ندارد. بزرگترین ضعف ما در حال حاضر وجود مشکل در نحوه مدیریت اقتصادی کشور است که بر پایه آن علیه ما عملیات روانی صورت می گیرد. قطعا با حل شدن این مشکل ما نگرانی آنچنانی در داخل نخواهیم داشت.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)