به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سید احمد خاتمی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در اجلاسیه رسمی مسئولان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه دهه اول انقلاب، دهه مقابله سخت افزاری با انقلاب بود گفت: در این دهه ۶ کودتا خنثی شد؛ یعنی دقیقاً مقابله سخت افزاری با انقلاب اسلامی. کودتاهایی که برخی تا مراحل پایانی نیز پیش رفته بودند؛ مثلاً در کودتای نوژه، حتی رئیس جمهور، نخست وزیر، وزرا و برخی دیگر را هم تعیین کرده بودند. بعد از آن نیز جنگ تحمیلی هشت ساله را شاهد بودیم.

وی افزود: تحقیقاً استکبار جهانی به این نقطه رسید که مقابله سخت افزاری با انقلاب اسلامی جواب نمی دهد و وارد جنگ نرم افزاری شدند. برای اولین بار در سال ۱۳۷۰ از زبان رهبر فرزانه انقلاب، این مقابله نرم افزاری را شنیدیم. بعد از آن به شبیخون فرهنگی و سپس ناتوی فرهنگی اشاره شد. این چشم تیزبین امام امّت به خوبی جبهه جنگ نوین را دید و تشخیص داد.

آیت الله خاتمی ادامه داد: امروز در روزهای سخت جنگ نرم هستیم. فقط قصه حجاب و پوشش نیست؛ مسئله بسیار عمیق است. اساتید دانشگاهی بیش از سایرین از این مسئله آگاه هستند. دشمنان نسلی را می خواهند پرورش دهند که از خدا بیگانه باشد و با هر چیز دیگری، آشنا. قطعاً سرداران مبارزه در این جنگ نرم؛ اساتید دانشگاهی هستند. نقش استاد در این جنگ، نقشی اساسی و حیاتی است. بسیج اساتید در یک کلمه، متضمن سرداری مبارزه با تهاجم فرهنگی است.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه نگاه ما به بسیج اساتید نباید صرفاً نگاه به یک نهاد باشد عنوان کرد: اگر چنین باشد، از عهده وظایف عمیق بسیج برنمی آییم. سپاه با آن عظمتش، تدارک کننده یک طرز فکر به اسم بسیج است. به عبارتی، ممکن است کسی عضو سپاه باشد ولی تفکر بسیجی نداشته باشد؛ و بالعکس.

وی گفت: انتظار از بسیج اساتید این است که به فکر و اندیشه نگاه کند و تلاشش جذب فکری افراد باشد. چه بسا قیافه و ظاهر اصلاً بسیجی نیست، اما اندیشه، ذوب در بسیج و ارزش هاست؛ نمونه های زیادی از مدافعان حرم و شهدای مدافع، چنین بوده اند. این یعنی، نگاه به تفکر. آیه ۷۰ سوره نساء که می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَکُمْ فَانْفِرُوا ثُباتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمیعاً»، اساساً آیه بسیج است. یعنی مؤمنان آماده باشید! این آمادگی بیش از آنکه نظامی باشد، فرهنگی است. کاری که پیامبر(ص) کردند ابتدا در حوزه فرهنگی بود که در طول ۱۳ سال در مکه انجام شد؛ و خروجی آن در مدینه ۸۰ جنگ بود. این یعنی اهمیت آمادگی فرهنگی. پس بسیج یک اندیشه و فکر است نه صرفاً یک نهاد.

آیت الله خاتمی بااشاره به اینکه تحول در حوزه اساتید یک خدمت کلیدی است، یعنی بیش از آنکه سراغ دانشجو برویم تصریح کرد:  باید توجه کنیم که جایگاه استادان اهمیت بیشتری دارد هوای آنها را باید داشت. باید حقایق را دید؛ تحکّم به استاد با فکر و اندیشه سازگاری ندارد.

امام جمعه موقت تهران گفت: آنچه امروز جواب می دهد، اقناع است. از منابر و سخنرانی های عمومی، فقط زمینه سازی برمی آید. کار واقعی، مأنوس شدن با اساتید است که آن هم از خود اعضای بسیج اساتید برمی آید. باید اساتید دارای ابهام و حتی مغرض را هم شناسایی کرد و به سراغ آنها رفت و با زبان دل و قول لیّن و رفاقت، به گفتگو با آنها نشست. این را پیامبر گرامی اسلام بارها و به بیان های مختلف تأکید کرده اند.

آیت الله خاتمی گفت: تحول در حوزه دانشجویان در گام بعد بسیار مهم است. اداره یک کشور در همه دوره ها به عهده دانشگاهیان بوده است. هم در دوره طاغوت و هم بعد از انقلاب. البته بعد از انقلاب اسلامی، عنصر حوزه های علمیه هم به عرصه تصمیم گیری و اداره کشور وارد شد.

وی افزود: تحول در دانشگاه، از اساتید ساخته است. نه فقط اساتید معارف، بلکه کل اساتید؛ حتی استادی که درحال آموزش دیگر دروس به ظاهر بی ارتباط با دین است. چراکه گاهی تأثیرات غیرمستقیم، از ده ها صحبت مستقیم بسیار بیشتر است.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: قبل از انقلاب، دینداری قاچاق بود! نماز خواندن نماد مبارزه و جهاد بود. متأسفانه در بعضی موارد داریم به دوران قبل از انقلاب برمی گردیم. این فقط یک مسئله آخوندی نیست. مسئله­ دین، مسئله فراگیر است. باید جوانان و دانشجویان مؤمن تشویق شوند تا دین در دانشگاه تکریم شود؛ البته هوشمندانه و صحیح. باید دینداری به یک قاعده عقلانی و پذیرفتنی در دانشگاه ها تبدیل شود. شبهه زدایی در فضای دانشجویی خیلی مهم است.

وی گفت: شبهه زدایی اعتقادی، سیاسی، دینی و… البته بسیج اساتید باید مراقب باشد تا افراد بی حوصله و کم صبر که در رفع شبهه قدرت شنیدن حرف های مخالف را ندارند، وارد این حوزه نشوند. فحش خوردن در این فضاها زیاد است؛ باید حوصله و تحمل و صبر داشت. بسیج اساتید باید شبهات را مستمراً رصد کند و پاسخ های متقن داشته باشد.

آیت الله خاتمی ادامه داد: استادان مؤمن، به عنوان استاد هرجا می روند، محترم هستند. در مسجد، در محل، در فامیل و…  لذا در همه عرصه ها باید تأثیرگذار و دقیق رفتار کنند. اگر استاد پای ارزش های دینی باشد، ارزش ها تکریم می شود، اگر هم نه؛ که بالعکس.

وی تصریح کرد: استاد بسیجی در حرف زدن باید بیشتر مراقب باشد. اساتید بسیجی باید امید را در جامعه و دانشگاه تزریق کنند، برخی حرف های ولو راست را، اگر به صلاح و اصلاح منجر نشود نباید گفت. قبح یک گناه را نباید ریخت.

امام جمعه موقت تهران گفت: علم به زمان برای استادِ خواهان اثرگذاری در کشور از مسائل اساسی است. باید اساتید از مسائل مهم مطلع باشند اعم از مسائل سیاسی و غیره. امام صادق(ع) می فرمایند: آن کس که عالم به زمانش باشد کلاه سرش نخواهد رفت. پس اساتید باید مطلع باشند.  

آیت الله خاتمی ادامه داد: برخورد منصفانه برای همه جذاب است. مقابل برخورد منصفانه، برخورد جناحی است. از اساتید بسیجی نیز انتظار برخورد منصفانه می رود. استاد باید نقدپذیر باشد؛ منتسب به هر جریانی که می خواهد باشد. اگر منش نقد منصفانه و نقدپذیری را پی بگیریم، به فضل الهی پیروز خواهیم شد.

وی گفت: بسیج را صرفاً در حوزه سیاسی خلاصه نکنید؛ اگر چنین شد عمق جریان عمومی بسیج اساتید را تقلیل دادیم. مسائلی از جنس فکر و اندیشه و توجه به مسائل و مشکلات اساسی جامعه، کشور و دولت نظیر تأسیس اندیشکده های تخصصی که رییس بسیج اساتید گفتند، بسیج را زنده و برای جامعه هم اثرگذار می کند. محدود کردن بسیج صرفاً در مسائل سیاسی، یعنی خشکاندن بسیج.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: استاد بسیجی باید عمیق ترین و نخبه ترین باشد. باید به طور مداوم مطالعه کند و به عمق خود بیفزاید. به نظر من یک دوره کامل تفسیرخوانی قرآن بر ذمّه­ همه اساتید بسیجی است. تقاضا دارم که بر عمق معرفت دینی خود بیفزایید. از متون عمیق معرفت دینی یعنی تفسیر قرآن کریم و تفسیر نهج البلاغه غفلت نشود. افزایش عمق معرفت های بصیرتی، بسیار مهم است.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: آنچه از استاد انتظار می رود موضع درست و صحیح است. در شرایط کنونی، بنا به قضاوت عقل و ارزیابی متخصصین هیچ موضع درستی جز موضع ولایت نیست. موضع حق امروز، موضع ولی فقیه زمان است. اساتید بسیجی نیز باید بر این مدار حرکت کنند.

Let’s block ads! (Why?)