کارشناس:

کارشناس مسایل بین الملل گفت: تا زمانی که دولت آمریکا تعلیق تحریم های هسته ای را ادامه می دهد با برجام مشکلی پیدا نمی کند اما اگر این تعلیق را ادامه ندهد نقض فاحش و به معنی خروج آمریکا از برجام است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، فواد ایزدی با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: بحث ۲۳ مهرماه مربوط به قانون داخلی آمریکاست در سال ۲۰۱۵ پس از برجام کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که فقط مختص آمریکاست و بر اساس آن قانون هر ۹۰ روز یک بار ریئس جمهور آمریکا باید پایبندی ایران به برجام و اینکه آیا ادامه برجام در راستای منافع ملی آمریکا است یا خیر؟ را تایید کند و این کار ۲۳ مهر انجام می شود .

وی ادامه داد: ترامپ در حدود ۹ ماه ریاست جمهوری خود تاکنون ۲ بار این کار را انجام داد اما در دفعه سوم در اینکه این کار را انجام دهد و پایبندی ایران به برجام را تایید کند تردید وجود دارد.
ایزدی افزود: اگر ترامپ این کار را انجام ندهد و اعلام کند که ایران به برجام پایبند نیست این در راستای قانون داخلی آمریکاست و ربطی به برجام ندارد.
وی اضافه کرد: آنچه برجام از آمریکا می خواهد ادامه تعلیق تحریم های هسته ای است که آقای ترامپ حدود یک ماه پیش این کار را کرد.
این کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به اینکه تعلیق برخی از تحریم ها هر ۱۲۰ روز یک بار و برخی هر ۱۸۰ روز یک بار باید تائید شوند، گفت: تا زمانی که دولت آمریکا تعلیق تحریم های هسته ای را ادامه می دهد با برجام مشکلی پیدا نمی کند اما اگر این تعلیق را ادامه ندهد نقض فاحش و به معنی خروج آمریکا از برجام است و مقامات مربوط کشورمان باید بر روی این موضوع تاکید کنند.
ایزدی افزود: اگر آمریکا بخواهد از برجام خارج شود سیستم ماشه را هم عملیاتی خواهد کرد و تحریم های سازمان ملل هم بر خواهد گشت.
وی اضافه کرد: اکثر قریب به اتفاق افرادی که در آمریکا در حوزه ایران کار می کنند به ترامپ پیشنهاد می کنند که از برجام خارج نشود.
ایزدی با اشاره به اینکه هدف آنها این است تا برجام ابزاری برای فشار به ایران باشد، گفت: هدف ما این بود که برجام برخی از مشکلات کشورمان را حل کند اما طرف مقابل نه تنها نمی خواهد برجام این مشکلات را برطرف کند بلکه می خواهد برجام مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد کند.
این کارشناس مسایل بین الملل افزود: روسیه و چین به عنوان بخشی از گروه ۱+۵ بوده اند اما در راستای منافع آنها نیست که ایران به غرب نزدیک شود بنابراین اگر آمریکا برجام را نقض کند اعتراض خواهند کرد اما لزوما خیلی ناراحت نخواهند شد.
ایزدی اضافه کرد: کشورهای اروپایی هم اعلام نارضایتی خواهندکرد اما آن ها زیر هدایت آمریکا هستند و برخی از شرکت های آنها دچار مشکل خواهند شد.

وی گفت: مشکل ما این است که شرکت های خصوصی اروپایی بیشتر مجبورند به حرف آمریکا گوش کنند زیرا از نظر مالی به او وابسته هستند.

Let’s block ads! (Why?)